Logo
  •  Telephone 00420 725825595
  • Kontakt

FOLLOW US ON

Fruit of the month: Strawberry!

Krásné slunečné dny jsou tady. Co více si přát, než tyto příjemné dny strávit s naším osvěžujícím gelatem. Tento měsíc se nese v duchu jahodové příchutě. Ta přináší nejen nezapomenutelný chuťový prožitek, ale také pocit pohody a štěstí. A pozor, je zdravé k tomu.

Podle filosofie SANI je chuť tvořena přírodními certifikovanými produkty. Těší se tak prvotřídní kvalitě. K tomu napomáhá mimo jiné obsažená vláknina a rostlinné proteiny, které pocházejí z tzv. „superfood“ jako jsou např.: Baobab, Kudzu, Arrowrooot, které často tvoří strukturu a tělo zmrzliny. Například Baobab je považován jako “strom života”, jehož dužina má přiznivé probiotické účinky. SANI má jasný cíl. Chce nabízet zdravé, přírodní geato, které má jasný původ. Přijďte a vychutejte si naše zdravé gelato s námi!

First sunny days are coming. In in this beautiful weather only thing we need more is the real Italian gelato. This month is characterised by unique flavor of strawberry. All components together bring you not only the moments of happiness and excitement, but mainly the feeling of healthiness.

According to philosophy SANI the flavour is created by certificated product with the highest quality. We get noble raw materials which are considered „superfood“ like Baobab, Kudzu and Arrowrooot, which creating the structure of the gelato. For example the Baobab is considered as „the tree of life“ the pulp of the Baobab fruit has probiotic functions and principles. Ambition goal of SANI is to offer healthy italian gelato with the clear origin. So be healthy, come and enjoy with us!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

× Můžeme vám poradit?