Logo
  •  Telephone 00420 725825595
  • Kontakt

FOLLOW US ON

Mango with basil fantastic mix of flavours. Mango time!

Jedna z věcí, kterou miluji na své práci je, že každý den pracuji s ovocem a zeleninou. Je to zábava. Miluji to. Je to jako kdybych byl malíř, který mixuje všechny barvy dohromady a pak……je sní všechny.

Když jsem byl dítě, byl jsem zvyklý na ovoce z našich polí. Měli jsme vše: třešně, meruňky, broskve, hrušky, jahody, borůvky. Maliny byly moje nejoblíbenější. Nejchutnější. Vyrostl jsem a chutě se změnily. Dnes je to mango. Populární ovoce, které pomáhá alkalizovat tělo, pomáhá dobrému trávení, přispívá k čisté pleti a je také perfektní svačinkou. K mangu přidáme bazalku a vzniká tak perfektní mix chutí, který je základem unikátního a zdravého sorbetu. Chtěl jsem  vyzkoušet něco nového, něco zdravého, něco speciálního a mango s bazalkou bylo přesně to, co jsem hledal. Klienti ho zbožňují. A co vy, už jste ho ochutnali? Enjoy your mango time!

Moreno Faganello

One of the aspects that make me fall in love with my job is that I work with fruits and vegetables daily. It’s fun. I love it. It’s like I am a painter that mix all the colours and then….eat all of them.

When I was a child I was used to seize the fruits of my fields. We had everything: cherries, apricots, peaches, pears, strawberries, blueberries. My favourites were raspberries. The tastiest ones for sure. I grew up and tastes have been changing. Now it is definitely mango. One of the most popular fruits in the world which helps to alkalise the body, help digestion, clean skin, and it is the perfect snack as well. I use this special fruit to create my unique sorbet using basil to experience something new, something healthy, something special. Mango with basil represent absolutely fantastic mix of flavours. I know it, my clients know it, and what about you?Enjoy your mango time!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

× Můžeme vám poradit?